Преди 22 милиона години невероятна мангрова гора е процъфтявала близо до

...
Преди 22 милиона години невероятна мангрова гора е процъфтявала близо до
Коментари Харесай

Откриха гора, изгубена преди 22 милиона години

Преди 22 милиона години невероятна мангрова гора е процъфтявала покрай брега на остров Баро Колорадо в Панамския канал. Това място се е трансформирало в дом за доста типове, които, сходно на самата гора, са изчезнали от лицето на Земята, пише Daily Mail.

Преди десетки милиони години това място е било изтрито от лицето на Земята вследствие на огромно вулканично изригване. Но през днешния ден учени от Института за тропически проучвания Смитсониън са съумели да го преоткрият. Екипът е съумял да откри остатъци от дървета, които в миналото са растели тук - общо са открити 121 непокътнати части дърво.

Екипът отбелязва, че са имали извънреден шанс, тъй като дърветата също са запазили характерностите си. Учените изследвали вкаменелостите и стигнали до извода, че в миналото гората е изобилствала от типове, които през днешния ден към този момент не могат да бъдат открити на планетата. След като изследвали вкаменелостите, учените разкрили, че гората и нейните жители са били унищожени от едно огромно вулканично изригване, което е предизвикало лахар - мощен поток от тиня, вода, пепел и камъни.



Островът се намира в Панамския канал/ Снимка: Smithsonian Tropical Research Institute

Известно е, че лахарът в действителност е турбулентен поток, сходен на влажен бетон. Той се втурва с невероятна скорост и може да покрие голяма повърхност за момент, без да оставя опция на растенията и животните да изгният или да се разложат. Богатите на силициев диоксид води на лагара, просмукващи се през телата на живи същества, също изиграли роля: тъканите на локалните поданици са били вкаменени и учените са получили невероятна опция да учат добре непокътнати вкаменелости.

Известно е, че в епохата на ранния миоцен, преди към 23 милиона години, големите земни маси на Южна Америка и Карибската плоча се сблъскват, което води до образуването на ландшафта на Панама и останалата част от Централна Америка. Предполага се, че по това време от океана се издига голям рид, който по-късно се трансформира в остров Баро-Колорадо.



В допълнение към откриването на от дълго време изгубена гора, екипът открива, че тя гъмжи от типове, които през днешния ден не се срещат на Земята / Снимка: Smithsonian Tropical Research Institute

Учените са разкрили, че по краищата на този остров се намира мангрова гора, чиито дървета се издигат съвсем на 40 метра. Анализът демонстрира, че гората е растяла в солена зона, където солената и прясна вода се смесват дружно, идеалните условия за мангрови гори.

Екипът също не е разкрил следи от други дървета в региона – допуска се, че на други типове просто им е било мъчно да оцелеят в сходни условия. Въпреки това, освен солените води са създали изискванията за преуспяване на мангровите гори невероятни: концентрациите на въглероден диоксид през миоцена са били доста по-високи от днешните, повече от 500 елементи на милион (ppm) спрямо към 419 ppm през днешния ден. В резултат на това учените дадоха на локалните дървета името Sonneratioxylon barrocoloradoensis.

Авторите на проучването допускат, че гората е била унищожена от огромно изригване единствено милион години след нейното формиране.



Учените изрязват и полират елементи от вкаменено дърво и ги фотографират под микроскоп / Снимка: Smithsonian Tropical Research Institute

Превод: GlasNews.bg
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР